همواره عوامل بسیاری در خراب شدن باتری گوشی نقش دارد که اطلاع داشتن در مورد علل و چگونگی خراب شدن این باتری ها روی گوشی های مختلف در مدل ها و مارک های مختلف برای هر فردی که با گوشی موبایل هوشمند استفاده می کند لازم است. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم بدانید که باتری موبایل شما واقعا خراب شده و نیاز به تعویض باتری دارد یا خیر؟ یا اینکه باید باتری کالیبره شود. همراه ما باشید تا دقیق تر به بررسی علل این مشکل رایج بپردازیم.

عناوین اصلی مقاله :

 • علل خراب شدن و کم شدن سرعت گوشی موبایل
 • چه زمانی باتری گوشی موبایل نیاز به تعویض دارد؟
 • قیمت باتری های گوشی موبایل
 • کالیبره کردن بهتر است یا تعویض باتری گوشی موبایل
 • هزینه تعویض باتری گوشی موبایل
 • اقدامات بعد از تعویض باتری گوشی موبایل

 

علل خراب شدن و کم شدن سرعت گوشی موبایل

اگر گوشی موبایل شما بسیار کند شده یا اینکه سنگین بارگذاری می شود یا با تاخیر پاسخ می دهد اولین حدس شما به هارد گوشی جلب خواهد شد. اما علت خراب شدن هارد گوشی برای چه علتی است؟ ایا ضربه ای وارد شده؟ سوالات مختلفی پیش می آید که پاسخگویی به آنها کار تعمیرکار متخصص گوشی موبایل است که با بررسی دقیق مشکل را حل نماید.

یکی از مشکلات نادیده گرفته شده که خیلی از افراد اطلاع ندارند تعویض به موقع باتری گوشی موبایل در صورت خرابی باتری یکی از مهمترین عوامل حفظ کیفیت کارکرد گوشی و جلوگیری از خرابی دیگر قطعات گوشی می باشد.

با توجه به ساختار لیتیومی باتری ها، هر نوع تاخیر در تعویض باتری فقط از عمر گوشی موبایل و سرعت عملکرد آن کم نمی‌کند چرا که به مرور بعدا با مشکلاتی مانند خراب شدن هارد گوشی، فلت گوشی، رم گوشی و دیگر قطعات موبایل خواهد شد. بنابرین تعمیر این بخش ها هزینه ای به مراتب بالایی نسبت به تعویض باتری گوشی موبایل خواهد داشت.

از دیگر عوامل مهم در خراب شدن باتری گوشی موبایل استفاده از آن در کف دست به گونه که باعث خنکی گوشی موبایل نشود می باشد.  حداقل امکان اجازه دهید جریان هوا آزاد در پشت و اطراف گوشی جریان داشته باشد.

قرار دادن گوشی در مکان گرم در هنگام شارژ یکی دیگر از علل خرابی سریع گوشی موبایل می باشد. لذا حتما هنگام شارژ مکان حنک و دور از گرما را در نظر بگیرید.

 

چه زمانی باتری گوشی موبایل نیاز به تعویض دارد؟

به دلیل استفاده بیش از حد از گوشی موبایل نظیر بازی، تماشای فیلم، پخش موسیقی، استفاده از شبکه های مجازی در تسریع خرابی باتری گوشی موبایل نقش بزرگی دارد. ولی با توجه به مدل های مختلف گوشی موبایل و کیفیت قطعات استفاده شده و مارک موبایل این خرابی ممکن است کند یا سریع باشد.

برای بررسی زمان خراب شدن باتری موبایل و اقدام برای تعویض باتری گوشی باید به علل زیر توجه کرد :

1 – خاموش شدن وقت و بی وقت گوشی موبایل

در صورت وقوع چنین مشکلی ممکن است موبایل شما بعد از خاموش شدن هیچوقت روشن نشود. یا اینکه هنگام وصل به برق باتری گوشی شارژ نشود.

2 روشن ماندن گوشی فقط با اتصال به شارژ

وقتی گوشی موبایل به شارژ وصل می شود کند شارژ می شود و به محض خارج کردن از برق خیلی زود مجدد خاموش می شود. در صورت وقوع چنین اتفاقی باتری گوشی موبایل شما نیاز به تعویض دارد چرا که باتری موبایل نمی تواند انرژی الکتریکی را نگهداری کند.

3 کم شدن سریع درصد شارژ باتری گوشی موبایل

وقتی این حالت به وجود می‌آید گوشی در زمان شارژ 100 درصد است. و وقتی از شارژ خارج می شود در مدت کوتاهی بعد از خارج کردن گوشی باتری با سرعت خالی می شود. این سرعت بسته به کارکرد گوشی ممکن است متفاوت باشد. گاهی هم ممکن است به دلیل استفاده از بازی به خاطر مصرف بالای باتری باطری سریع خالی شود نشان دهنده زمان تعویض باتری گوشی می باشد.

4 بدنه گوشی موبایل بیش از حد داغ می شود

با توجه به عایق بندی گوشی موبایل و استفاده از قطعاتی که گرما تولید نمی کند به خودی خود گوشی موبایل داغ نمی شود. اگر پشت گوشی موبایل شما خیلی زود داغ می شود نشان دهنده خرابی باتری می باشد. نکته مهم اینکه در حین اجرای بازی یا برنامه های خاص ممکن است به دلیل مصرف بالای باتری گوشی، پشت گوشی گرم شود عادی است و نیازی به تعویض باتری گوشی ندارد.

5 باد کردن و تورم باتری موبایل

به دلیل استفاده از باتری لیتیوم یونی در موبایل ها که در عملکرد درست و با کیفیت باتری نقش دارد. این باتری در مقابل استفاده زیاد و بیش از حد مقاومت خود را از دست داده و به دلیل واکنش های اسیدی باعث تورم باتری شده و در خیلی مواقع ترکیده و کل گوشی موبایل را آلوده می کند. به محض مشاهده هر نوع برآمدگی باتری گوشی موبایل سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

برای تست میزان و شدت باد کردگی باتری موبایل می توان با چرخاندن باتری روی یک سطح صاف به این علت پی برد.

از کجا باید بدانیم عمر باتری گوشی چقدر است؟

برای پی بردن به سلامت باتری گوشی موبایل استفاده از برنامه Accu battery مناسبترین گزینه می باشد که با این نرم افزار می توانید به اطلاعاتی از وضعیت کامل باطری و اطمینان از سالم بودن آن پی ببرید.

در گوشی های اندروید کد *#*#4636#*#* برای نشان دادن اطلاعات استفاده از کوشی و سلامت باتری هم کمک می‌کند.

 

قیمت باتری های گوشی موبایل

در بازار موبایل، تنوع بالای باتری در مدل های مختلف گوشی با کیفیت ماندگاری و عمر مفید مختلف موجود می باشد اما اینکه کدام باتری از نظر کیفیت و قدرت مناسبترین گزینه برای تعویض باتری گوشی موبایل است بسیار حائز اهمیت می باشد.

برخی از باتری ها به سادگی روی گوشی تعویض می شود و برخی بصورت پلمپ شده باید توسط متخصصان در تعمیرگاه موبایل باز و تعویض شود.

برای تمام مدل های گوشی در بازار باتری هایی در رنج قیمت 82 هزار تومان تا 2 میلیون و 500 هزار تومان بسته به نوع گوشی و مدل موجود می باشد.

گرانترین باتری ها مربوط به گوشی های  آیفون می باشد. برخی از باتری های تقویت شده هم در بازار موجود می باشد که مناسبترین گزینه برای افزایش عمر باتری تعویض شده گوشی موبایل شما می باشد. اما برای سایر گوشی ها هم باتری هایی با کیفیت ماندگاری بالا و اورجینال شرکتی موجود می باشد که می توانید در هنگام تحویل گوشی برای تعویض باتری از ما بخواهید تا نسبت به مدل گوشی شما راهنمایی لازم ارایه شود. ” یا اینکه می توانید با مراجعه به مطلب از قیمت باتری ها و انواع انواع بیشتر آشنا شوید ”

برای شناخت بهتر باتری اصل از تقلبی پیشنهاد می کنیم مقاله را مطالعه کنید.

کالیبره کردن بهتر است یا تعویض باتری گوشی موبایل

ابتدا باید بدانید چه زمانی گوشی موبایل نیاز به کالیبره کردن دارد و چه زمانی بایستی باتری خراب و فرسوده تعویض شود تا بعدا ناخواسته دچار هزینه اضافی برای تعویض باطری گوشی موبایل نشوید.

زمانی که حس کردید در کار با برنامه های گوشی با کندی سرعت مواجه شدید یا گاهی سرعت افت پیدا میکند به دلیل استفاده منابع نرم افزاری ممکن است نیاز به کالیبره کردن داشته باشد. اگر مشکل شما بعد از کالیبره کردن حل نشد بدانید باتری موبایل شما خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

یا اینکه باتری موبایل بصورت ناخواسته در مدت کوتاهی شارژ 100 درصدی نشان می دهد یا بعد از رسیدن به شارژ 1 درصد تا مدت زمان زیادی قابل استفاده است. در این حالت باطری برای عملکرد درست نیاز به کالیبره کردن دارد.

عموما عمر مفید باتری ها 1 تا 2 سال بسته به مدل گوشی موبایل و کیفیت تولید آن دارد. گوشی هایی نظیر….. به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته  عمر باتری بالایی دارد.

روش کالیبره کردن باتری گوشی موبایل :

 • ابتدا از گوشی استفاده کنید تا شارژ آن تمام شده و خاموش شود.
 • گوشی را در همان حالت خاموش دوباره روشن کرده و اجازه دهید تا مجدد خاموش شود.
 • سپس شارژ برق را گوشی موبایل وصل کرده و منتظر شوید تا صد در صد شارژ شود.
 • گوشی را از شارژ خارج کنید و مجدد روشن کنید. با احتمال درصدی ممکن است درصد شارژ باطری کمتر از 100 درصد باشد. لذا باید دوباره به شارژ متصل کنید و بدون خاموش کردن منتظر باشید تا باطری تماما شارژ شود.
 • گوشی موبایل را یکبار مجدد راه اندازی ( ریست ) کنید. اگر بعد از روشن کردن دوباره عددی کمتر از 100 نشان داد مجدد شارژ کنید تا صد در صد شود.
 • از گوشی استفاده کنید و منتظر باشید تا گوشی شما مجدد خالی شده و باتری آن خالی شود. تا اینکه به حالت خاموش برود.
 • در انتها گوشی را بدون قطع و وصل برق شارژ کنید تا صد در‌صد شارژ شود.

 

اقدامات بعد از تعویض باتری گوشی موبایل

وقتی باتری گوشی موبایل تعویض می شود در عملکرد و سرعت گوشی تاثیر بالایی دارد. برای دوام و استفاده درست از باتری موبایل باید بر اساس اصول صحیح گوشی موبایل شارژ و استفاده شود.

برای شارژ اصولی بعد از تعویض باتری گوشی موبایل گوشی را در حالت خاموش به برق متصل کنید تا شارژ آن انجام شود.

برای گوشی های هوشمند سعی کنید گوشی به شارژ صد در صد نرسد.

در صورتی که گوشی به حداکثر شارژ رسید از شارژ خارج کنید. اجازه ندهید اتصال شارژ بیشتر جریان داشته باشد. هر چند در برخی از گوشی های موبایل مانند مدل عمل شارژ هوشمند بوده و بعد از رسیدن به سقف مجاز اتوماتیک جریان ورودی از شارژر قطع می شود. اگر گوشی شما این امکانات را ندارد می توانید با استفاده از محافظ باتری هومو به سادگی این مشکل را برطرف کنید.

زمانی که شارژ موبایل به 10 یا 20 درصد رسید آن را به شارژ وصل کنید. در برخی گوشی ها این زمان 15 دقیقه هم می باشد که بصورت هوشمند توسط برنامه گوشی پیغام هشدار داده خواهد شد.

هنگان اتصال شارژ مراقب باشید پین و زبانه های ورود سر شارژر با فشار یا کج یا نادرست متصل نشود.

از منابع برقی درست استفاده کنید. برای جریان ولتاژ صحیح برق پیشنهاد می شود به جای استفاده از برق مستقیم از محافظ برق استفاده شود یا اینکه پاور بانک را برای شارژ موبایل مورد استفاده قرار دهید.

 

در صورتی که تعویض باتری توسط افراد متخصص به درستی تعویض نشود ممکن است باعث ایجاد مشکلات در دیگر قطعات شود. لذا در سپردن گوشی خود برای تعویض باتری حتما از مراکر معتبر تعمیرگاهی استفاده کنید.

حتما قبل از ارسال گوشی به تعمیرگاه از متخصص بودن و اطمینان کافی به عملکرد افراد آن مجموعه اطمینان حاصل کنید. برای مشکلات کمتر گوشی خود را به هر تعمیرات گوشی موبایل نسپارید.

کارشناسان ما آماده انجام خدمات تخصصی تعویض باتری گوشی موبایل شما بر اساس استاندارد و اصول صحیح آن می باشند. عمدتا مدت زمان تعویض باتری گوشی موبایل بین 1 تا 2 ساعت بسته به نوع گوشی زمان می برد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید